Важна обавештења о пријему

Обавештења за пацијенте о мерама здравствене заштите током пандемије КОВИД-19

• На самом улазу у Институт се спроводи тријажа - мерење температуре, узимање података и увид у медицинску документацију.
  • Обавештавамо вас да на преглед, пријем или интервенцију дођете највише 30 минута пре заказаног времена. Уколико дођете пре тог времена нећете бити у могућности да уђете у Институт.
  • За време боравка у Институту обавезно је поштовање свих прописаних мера заштите: ношење маске (преко уста и носа) као и држање прописаног растојања. Ваши пратиоци не улазе у зграду (осим за тешко покретне пацијенте).

ТЕСТ НА КОВИД-19

• За амбулантне прегледе и дијагностичке процедуре тест није потребан.
  • Особе чије здравствено стање захтева хоспитализацију тестирају се брзим антигенским тестом на присуство вируса КОВИД-19 у назофарингеалном брису. На тај начин биће тестирани сви пацијенти који буду хоспитализовани на Институту након пријема кроз хитну службу.
  • Заказани пацијенти који долазе на елективне операције доносе резултат брзог антигенског теста, који мора бити негативан и не старији од 24 часа. Резултат теста мора бити евидентиран у званичној КОВИД-19 бази (треба да буде урађен у домовима здравља и другим државним установама). Ако је тест старији од 24 часа, пацијент ће бити поново тестиран при пријему у болницу.
  • Антигенским и евентуално ПЦР тестом, биће тестирани и пацијенти који током хоспитализације развију симптоме ковид инфекције, док ће пацијенти без симптома поново бити тестирани брзим антигенским тестом уколико дуже леже у болници (тестираће се једном недељно).

Комисија за болничке инфекције ИОБ Бањица

Пријем у болницу - припрема

Пријемом у ИОХБ „БАЊИЦА“ преузели смо обавезу и бригу за Ваше лечење и што пријатнији боравак у болници.

Томе ће допринети и Ваше уважавање датих упутстава и смерница. Циљ нам је да стекнемо Ваше поверење и учврстимо наду и веру да ће наш труд бити усмерен на што брже побољшање Вашег здравственог стања.

Да бисмо све то заједно постигли и остварили, неопходно је да и Ви уложите снагу и вољу, као и да учествујете у целокупном лечењу придржавајући се терапије и савета које ћете добити у нашој установи.

Потребно је да:

• - Посетите стоматолога и да одстраните евентуалне жаришне тачке (каријес, гранулом), пошто они могу - бити извори инфекције након операције
  • - Урадите испитивања и анализе ако болујете од неких хроничних или тежих болести (кардиоваскуларних - болести, дијабетеса, и сл.). Неопходан је налаз и мишљење личног лекара и одговарајућег специјалисте са описом болести, списком лекова које користи и мишљењем специјалисте о способности за предстојећу операцију
  • - Престанете са пушењем и конзумирањем алкохола најмање месец дана пре операције.
  • - Недељу дана пре операције прекините са лековима који згрушавају крв (Кардиопирин, Аспирин, Андол), као и нестероидним антиреуматицима (Бруфен, Мовалис, Диклофен). Ако пацијент узима лекове који значајно утичу на згрушавање крви (Фарин, Синтром), врло је важно да се престанак узимања истих договори са нашим анестезиологом.
  • - Недељу дана пре операције прекините употребу биљних и других алтернативних лекова и додатака. У договору са анестезиологом и интернистом/педијатром добићете тачну терапију шта и колико да пијете, а шта је потребно да престанете да користите.
  • - Неколико дана пре операције конзумирајте “лакшу” храну (мање масну, а више поврћа, воћа и житарица), ради бржег и лакшег чишћења организма пре и бржег опоравка након операције

ПРИПРЕМА ПАЦИЈЕНТА ПРЕ ОПЕРАЦИЈЕ:

У зависности од врсте хируршког захвата, пацијент добија списак потребних лабораторијских налаза као и дијагностичких претрага. Резултати и налази не смеју бити старији од 15 дана у односу на термин операције.

Приликом доласка на лечење у болницу са собом је потребно понети:

• - болнички упут
  • - здравствену легитимацију
  • - личну карту
  • - друге доказе на основу којих се може видети ко сноси трошкове болничког лечења
  • - све оригиналне налазе, РТГ, ЦТ и МР налазе и снимке
  • - документацију о последњој хоспитализацији или специјалистичком прегледу
  • - Документи морају бити прописно оверени
  • - Понети предмете за личну хигијену, пиџаму, доње рубље, кућни мантил, тренерку, папуче.
  • - Пацијенти других општина морају имати оверен упут од лекарске комисије надлежне филијале Завода за здравствено осигурање
  • - Уколико постоји основ за ослобађање од партиципације, то треба да буде потврђено одговарајућом шифром на упуту за болничко лечење који издаје надлежни лекар у ДЗ, оверено печатом и потписом, односно одговарајућим документом на за то предвиђеном обрасцу
  • - Уколико пацијент носи наочаре, слушни апарат, зубну протезу или контактна сочива, мора донети и кутију у којима ће да чува наведена помагала.
  • - Доношење хране у болницу је забрањено (дозвољава се флаширана вода и суви кекс у мањим количинама).

Примљени пацијент, пре него што дође на одговарајуће одељење, пролази кроз санитарни пријем.

Своје жеље и предлоге кажите лекару у току визите, односно медицинској сестри.

Новац, накит и друге ствари од вредности враћају се, односно предају пратиоцу болесника. У случају да нема пратиоца, примљене ствари се пописују и о томе се сачињава Записник. Приликом отпуста, пописане ствари се враћају пацијенту.

Институт ће дежурати за ортопедске повреде ПОНЕДЕЉКОМ И ЧЕТВРТКОМ, почев од 18.09.2023.године.

Служба за хирургију кичменог стуба дeжура 365 дана у години 24ч дневно.